Як діяти в разі неможливості доведення родинних відносин через помилки в документах?
Якщо настання певного юридичного наслідку пов’язане з наявністю чи відсутністю родинних відносин, то постає питання: як вони підтверджуються? Наводжу найпростіший приклад, для того щоб довести спорідненість матері та доньки, необхідно пред’явити: паспорти обох, свідоцтво про шлюб доньки (якщо змінювала прізвище), свідоцтво про народження доньки, в якому видно, хто записаний матір’ю.
Але трапляються випадки, коли одна невірно написана при реєстрації літера робить неможливою доведення родинних стосунків на підставі самих лише свідоцтв.
Найчастіше, помилки в документах виявляються при зверненні для оформлення спадщини, оформлення пенсії у зв’язку із втратою годувальника, отримання дитиною першого паспорта, тощо.
Помилки бувають різні. Досить масові та легші для виправлення – різне написання співзвучних імен (Ганна-Анна), помилки в прізвищах через невірний переклад (Вишнівський - Вишневський). Складніші в доведенні – зовсім різне написання власного імені. В моїй практиці непоодинокі випадки таких явищ, наприклад нещодавно у практиці буда ситуація, коли мама дитини у свідоцтві була записана як Олена, хоча вона Марина і імені ніколи не змінювала.
Які є варіанти доведення родинних відносин при наявності розбіжностей в документах:
- Звернення до РАЦСу з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.
- Звернення до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
- Отримання висновку лінгвістичної експеризи про встановлення ідентичності записів прізвищ, імен та інших власних назв.
Виправлення помилок через РАЦС
Заявником може бути особа, щодо якої складено актовий запис; законний представник особи (батьки, піклувальник, опікун); спадкоємець померлого; представник органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Строк розгляду заяви – до 3 місяців.
Працівник РАЦСу проводить перевірку актових записів, в яких є помилка або відсутні необхідні відомості. Для цього можуть бути затребувані актові записи, які зберігаються в інших відділах реєстрації актів цивільного стану або архівах. Результат розгляду заяви про внесення змін може бути як позитивний, так і негативний. Деколи трапляються справді заплутані випадки, де чітко неможливо прослідкувати яке написання є правильним або втрачені архівні оригінали актових записів. Тоді в РАЦСі дають відмову у внесенні змін із обов’язковим обґрунтуванням причин. Така відмова може бути оскаржена в суді, звісно, якщо цим питанням буде займатись кваліфікований фахівець.
Щоб уникнути зайвих витрат та зекономити час – в суд потрібно йти не оскаржувати відмову, а встановлювати факт родинних стосунків, а відмову РАЦСу прикладати як доказ того, що встановити цей факт без участі суду є неможливим.
Встановлення факту родинних відносин у суді
Встановлення факту родинних відносин у суді розглядається за заявою в рамках окремого провадження, яку має підготувати кваліфікований юрист. На цьому етапі важливо розуміти, що родинні відносини це ті, що передбачають кровне споріднення. Чоловік і дружина не мають родинних відносин, тому якщо плутанина через свідоцтво про шлюб, розлучення – потрібно звернути увагу на формулювання, і як варіант краще подавати заяву про встановлення факту укладення, розірвання шлюбу.
Можливість встановлення фактів, що мають юридичне значення в рамках окремого провадження можливе за деяких умов:
- - необхідність підтвердити факт пов’язане з потребою настання певних юридичних наслідків для заявника (при спадкуванні таким наслідком буде вступ у спадщину);
- - відсутності спору про право. Наприклад, якщо потрібно встановити факт родинних відносин між батьком і сином через плутанину в документах –це окреме провадження, а якщо батьком записаний інший чоловік, а в заяві просять встановити факт батьківства за іншим чоловіком – то це позовне провадження (оскільки є спір про батьківство);
- - неможливості вирішення ситуації в позасудовому порядку. Ось тут цікавий момент саме щодо родинних відносин. Адже, для виправлення помилок в документах законом передбачена можливість внесення змін до актових записів. Але в абзаці 2 пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності записів цивільного стану. Отже, якщо справа заплутана і малоймовірно буде вирішена в РАЦСі на користь заявника - можна одразу звернутися до адвоката, який належно підготує документи для суду.
Лінгвістична експертиза у справі щодо встановлення родинних відносин
Лінгвістична експертиза проводиться експертними установами. Цей спосіб застосовується для підтвердження ідентичності написання прізвищ, імен, назв населених пунктів, що містять розбіжності через переклад з використанням різних варіантів транслітерації чи написання імен (Анна, Ганна), які містять скорочення імен, що склалися в мові історично (Люся, Людмила). За результатами експертизи заявник отримує висновок, який може бути достатнім для нотаріуса або може бути використаний як додатковий доказ у суді при встановленні факту родинних відносин.
У всякому разі, кожна ситуація з виправлення помилок потребує індивідуального рішення який із зазначених способів обрати. Моя маленька порада юриста початківцям - перш ніж звертатися до суду – в інтересах свого Клієнта підіть до РАЦСу. Часто стається так, що наприклад, в свідоцтві помилка, а в актовому записі, на підставі якого воно видане – все вірно. Тоді необхідно взяти нове свідоцтво повторно, але вже без помилки і ситуація вирішена без суду, що в свою чергу допоможе Клієнту не тільки зберегти час, а й ще кошти на витратах по розгляду справи щодо встановлення родинних відносин у суді.
Седьмой турнир по спортивному покеру среди юристов собрал наибольшее количество участников
...
Обсуждаемая новость: