Зміни в процедурі реєстрації народження дітей, які народилися на тимчасово окупованій території: чи варто чекати на спрощення?
З офіційною появою в 2014 році окупованої влади на території України – з’явилися й спеціальні правові норми, призначені врегулювати ті чи інші сфери правовідносин для осіб, які там проживають. Життя продовжується – люди народжуються і помирають – виникла необхідність встановлення процедур, які б дозволили отримати документи державного зразка про ці факти.
Процедури реєстрації народження та смерті мають свої особливості. Тому доцільно дослідити їх окремо. В даній статті мова піде лише про реєстрацію народження. На даний момент, в Україні існує судовий порядок встановлення факту народження на тимчасово окупованій території.
Акти, видані окупаційною владою є незаконними...
Незаконність діяльності окупаційної влади та недійсність актів, що видаються нею встановлено Законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
Підставами для реєстрації народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану є визначений перелік документів. Документи, які видаються на непідконтрольній території до того переліку не входять і не можуть входити. У такому випадку, передбачено, що підставою для реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
Встановлення факту народження у суді та отримання свідоцтва про народження
Для того щоб встановити факт народження заявник подає заяву до будь-якого суду загальної юрисдикції, що розташований на території, підконтрольній Україні. Заявниками в таких справах можуть бути: батьки, родичі, або представники цих осіб. Справи розглядаються за правилами окремого провадження.
Реєстрація народження та видача свідоцтва про народження проводиться відділом реєстрації актів цивільного стану негайно в день звернення заявника, тобто не потрібно чекати 30 днів поки рішення вступить в законну силу.
Рішення підлягає виконанню або в органі реєстрації за місцем знаходження суду або в будь-якому іншому органі реєстрації, що знаходиться на території України за вибором заявника.
Варто зазначити, що для швидкого вирішення таких справ у суді та негайного виконання їх у відділі реєстрації актів цивільного стану - важлива участь кваліфікованого спеціаліста (адвоката) – оскільки трапляються випадки затягування розгляду і виконання справ. Тому присутність правника є важливою гарантією дотримання прав людини.
Нові правила: альтернатива судовому розгляду чи його заміна?
24 жовтня інтернет вибухнув новиною про те, що Кабінет Міністрів України на своєму засіданні ухвалив постанову, якою передбачено зміни в процедурі встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території. Деякі таблоїди опублікували сміливі заголовки про те, що відтепер в Україні визнаватимуться свідоцтва про народження, видані окупованою владою. Це не є і не може бути правдою. Таке положення постанови суперечило б вимогам Закону і духу права взагалі і з огляду на ієрархію юридичної сили нормативно-правових актів – було б нікчемним.
Оскільки офіційний текст згаданої постанови поки що не опублікований, то всі висновки щодо запропонованих змін можу робити на підставі офіційних заяв Міністерства юстиції. Виходячи з них, планується створення спеціальної Комісії, яка отримає право досліджувати документи про народження, видані на окупованих територіях і на підставі такого дослідження виносити рішення у формі висновку. Вказане рішення слугуватиме підставою для органу реєстрації актів цивільного стану провести державну реєстрацію народження та видати свідоцтво українського зразка. Вказана Комісія буде наділена усіма інструментами щоб з’ясовувати дійсні обставини справи за кожним зверненням.
Тобто, чи судовому встановленню факту народження з’явиться альтернатива, чи заміна - наразі невідомо. Поки що ніяких змін до Цивільно-процесуального кодексу України та Правил реєстрації актів цивільного стану не внесено.
Процес встановлення факту народження судом є добре врегульованим з напрацьованою судовою практикою. Крім того, під час встановлення факту народження – суд вирішує питання пов’язані з даними про батька дитини, місцем, датою її народження, тощо. Які повноваження матиме Комісія з цих питань поки не зрозуміло. Головне, щоб не сталося так, що з метою спростити процедуру – ми ще більше її заплутаємо.
У всякому разі необхідно заручитися підтримкою кваліфікованого спеціаліста, який врахує всі останні зміни до законодавства та допоможе обрати найкраще вирішення питання.
Херсонский горсовет предоставил русскому языку статус регионального
...
Обсуждаемая новость: