Про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої залиттям квартири
Перш ніж перейти до судової практики з питання відшкодування завданих збитків внаслідок залиття, зазначимо, що правове обгрунтування міститься у публікацї щодо залиттям квартири.
Моральну шкоду представник позивача Світлана ПРИЙМАК обґрунтовує тим, що її клієнт є інвалідом ...-ї групи за станом здоров"я і внаслідок такого "хазяйнування" сусідів кілька разів отримали важкі гіпертонічні кризи, а у лютому місяці ... р. (після всіх подій) потрапила, навіть, у лікарню з мікроінфарктом, що потягло за собою додаткову купівлю таких не дешевих зараз ліків, консуль тацій спеціалістів, викликів "швидких", оплату лікування у стаціонарі та інше, в неї порушився нормальний порядок життя через необхідність вирішувати питання, пов»язані з усуненням наслідків залиття, для відновлення попереднього стану квартири необхідно прикласти багато зусиль.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала з викладених в ньому підстав та просила задовольнити позов.
Представник третьої особи підтвердив, що КП «Л.» складались акти про залиття квартири позивача та вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідачі в судове засідання не з»явилися, про час розгляду справи був повідомлені належним чином, тому суд, з урахуванням думки представника позивача та третьої особи вважає можливим проводити розгляд справи у відсутність відповідачів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ... року з вини відповідачів - власника квартири, ОСОБА_2 по справі та сина відповідача ОСОБА_3 по справі зареєстрованому в зазначеній квартирі, яка знаходиться вище, було затоплено квартиру позивача.
Так, ... р. у квартирі відповідачів, під час проведення ремонтних робіт, стався порив гнучкого підвідного шланга до вмивальника у ванній кімнаті, в результаті чого була залита квартира позивачки. Зазначене підтверджується актами обстеження від ... р. та ... р., складеними комісією КП «Л.», в яких також зафіксовано обсяг та характер пошкоджень квартири позивача, а саме: були залиті стелі у кухні, ванній кімнаті, залита антресоль між кухнею, ванною і коридором, пошкоджені шпалери на кухні, вода залила за кахель у ванній кімнаті та на стіні сходової клітини.
Відповідно до ст.1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі перевірених в судовому засіданні доказів, суд прийшов до висновку, що шкода позивачу спричинена з вини відповідачів ОСОБА_2 по справі та ОСОБА_3 по справі. Дана обставина підтверджується зазначеними вище актами.
Статтею 383 Цивільного кодексу України передбачено право власника квартири на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ст.1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов»язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати збитки в повному обсязі.
Відповідно до Локальної смети на ремонт квартири вартість ремонту залитих місць у квартирі, згідно акта обстеження від ... року та дефектного акта від ... року, складених та затверджених ТОВ «П.» становить ... грн. Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідачів матеріальної шкоди є обґрунтованими, законними і такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується вимог про відшкодування моральної шкоди, то вони підлягають частковому задоволенню. Дійсно, з вини відповідачів ОСОБА_2 по справі та ОСОБА_3 по справі було пошкоджено майно позивача в результаті його залиття, позивач є інвалідом ...-ї групи за станом здоров'я, у лютому місяці ... р. потрапила у лікарню, в неї порушився нормальний порядок життя через необхідність вирішувати питання, пов»язані з усуненням наслідків залиття, для відновлення попереднього стану квартири необхідно прикласти багато зусиль. Разом з тим, суд вважає, що на відшкодування немайнової шкоди слід стягнути з відповідача ... грн., що відповідає характеру моральних страждань позивача, завданих внаслідок порушення її прав, що передбачено ст.23 ЦК України, а також з урахуванням принципів розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Відповідачі неодноразово повідомлялися про розгляд справи належним чином за місцем реєстрації, за клопотанням відповідача ОСОБА_2 по справі призначалась по справі будівельно-технічна експертиза, однак через не здійснення ОСОБА_2 по справі попередньої оплати, справа повернена до суду без виконання, за клопотанням відповідачів оголошувалась перерва, проте будь-яких доказів поважності неявки до суду на день розгляду справи відповідачі не надали. Відповідно до ч.2 ст. 27 ЦПК України, особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов»язані подати усі наявні у них докази до або під час попереднього судового засідання, а частиною 3 зазначеної статті передбачено, що особи, які беруть участь у справі, зобов»язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов»язки. Відповідно до норм ст.11 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ухвали суду позивачу відстрочено оплату витрат на ІТЗ розгляду справи до ухвалення судового рішення по справі, а від сплати судового збору вона звільнена, як інвалід ... групи; відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачів необхідно стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі ... грн. ... коп. - 1% від ціни позову та з вимог про стягнення моральної шкоди) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі ... грн.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 383, 1166, 1192 Цивільного кодексу України, 10, 11, 60, 61, 79, 84, 88, 212, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд вирішив позов задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 по справі, ОСОБА_3 по справі на користь ОСОБА_1 ... грн. у відшкодування матеріальної шкоди та ... грн. у відшкодування моральної шкоди.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 по справі, ОСОБА_3 по справі на користь Держави ... грн. ...коп. у відшкодування витрат по сплаті судового збору та ... 00 грн. у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.