Спадкоємець повинен дотримуватися певних правил оформлення спадщини, навіть, якщо на його ім'я складено заповіт.
Нерідкі також випадки, коли люди витрачають безліч часу і коштів у необізнаного з питань спадкового права нотаріуса, та даремно, за вказівками останнього, надають не такі документи, або документи з помилками тощо. Тому у цих питаннях простіше звернутися за допомогою до досвідченого адвоката, який не перший рік, а щодня займається оформленням такого роду документації, знає як має діяти той чи інший нотаріус, та що зробити щоб нотаріус діяв виключно у правовому полі.
Способи, умови та порядок спадкування по законодавству
Закон передбачає всього два варіанти отримання спадщини. Перший - за законом (детальніше про цей спосіб спадкування написано тут) - припускає, що спадщину отримають родичі спадкодавця. Загальновідомо, що існує кілька черг спадкування, які формуються з родичів одного ступеня споріднення. У першу чергу входять батьки, чоловік і діти спадкодавця. Як правило, їм і дістається успадковане майно.
Спадкоємці першої черги можуть відмовитися від спадщини, і тоді право успадкування перейде до родичів наступної черги. У деяких випадках спадкоємця можна виключити з черги спадкування. Спадкоємець може відмовитися від своєї частки на користь іншого спадкоємця - як правило, з власної черги. Таким чином, спадкування за законом послідовно і логічно, підпорядковується певним правилам, які можна дізнатись на консультації й за допомогою юриста вирішити всі свої питання.
Якщо спадкодавець точно знає, як слід розпорядитися його майном, якщо він бажає передати спадщину родичу з дальньої черги або особі, не пов'язаній з ним родинними узами (наприклад, доглядальниці або цивільній дружині/чоловіку), він повинен написати заповіт. Спадкоємцем за заповітом може бути юридична особа або, навіть, країна. Таким чином, спадкування за заповітом значно складніше і заплутаніше, ніж спадкування за законом.
Заповіт - не гарантія отримання спадщини
Взагалі, не варто вважати заповіт чарівним у своїй надійності і непорушності документом. Не потрібно думати, що заповіт є неодмінним гарантом отримання спадщини. Зрештою, будь-який документ можна оскаржити, визнати недійсним. Крім того, законом передбачено ряд винятків. Що це означає? Навіть, якщо заповіт є в наявності, не факт, що спадкоємець отримає відписати йому майно в повному обсязі. За допомогою юриста можна оспорити заповіт, визнавши недійсним у судовому порядку, зокрема, у ряді випадків.
По-перше, заповіт має бути правильно оформлений. Звичайно, виявляти свою волю можна у відносно вільній формі, проте існують деякі правила, дотримуватися яких доведеться. Наприклад, у заповіті потрібно детально описати не тільки особистість заповідача і склад майна, а й особистість спадкоємця - просто, щоб виключити особистостей, які мають права, але що володіють запасом нахабства. Так, у Києві знайдеться чимало Іванових Олен і на майно, відписане одній, сміливо можуть претендувати і інші. Однак, ймовірність знайти в оточенні одного спадкодавця двох Іванових Олен 1980 року народження мінімальна.
Взагалі, рекомендацій до складання заповіту не так вже й багато, а жорстких правил і того менше. Про них можна дізнатися у не нотаріуса, як багато думають, а саме на консультації у адвоката, який, на відміну від нотаріуса, активно практикує у судах, знає не тільки з теорії, а й з практики всі нюанси цього процессу. Так як все одно потрібно буде завіряти заповіт, то можна попросити юриста, що надав консультації, порекомендувати кваліфікованого нотаріуса, щоб той зробив все правильно, а не "по шаблону".
З моєї практики адвоката по спадовим справам, заповіт дуже легко скасувати або поміняти. Вважається, що законну силу має тільки заповіт, написаний останнім. Логічно, що при цьому закон не обмежує спадкодавця в кількості складених заповітів: нехай, хоч замість сніданку вправляється в їх написанні, аби завіряв їх правильно. Так що не варто сподіватися на те, що «дядько вже написав заповіт, в якому я значусь єдиним спадкоємцем його квартири». Дядя абсолютно спокійно, не відчуваючи докорів сумління, в будь-який момент може переписати квартиру на будь-якого іншого родича - або подарувати її якомусь фонду, відсторонити від спадщини тощо.
Знову ж, наявність заповіту не означає, що спадкоємець може розслабитися і не вживати ніяких дій. Виявляється, якнайшвидше після смерті спадкодавця йому доведеться звернутися до нотаріуса і заявити про відкриття спадщини. Необов'язково звертатися до державного нотаріуса, можна і до приватного. З прийняттям нових змін до законодавство, тепер вже не головне, щоб він діяв за місцем відкриття спадщини. Звісно, нотаріусу потрібно буде надати пакет документів, серед яких буде і заповіт. Обов'язково, якщо бажаєте зробити все швидше, знадобиться свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують особу спадкоємця. Якщо знадобиться щось ще, нотаріус не завжди повідомить про це, тому варто звернутись до адвоката по спадковим питанням за порадою та пришвидшенням процесу спадкування. Не варто затримуватися зі зверненням за правовою допомогою, так як це може призвести до втрати спадщини. Крім того, не можна заводити кілька спадкових справ у різних нотаріусів, хоча на практиці трапляється й таке. Тому допомога адвоката, коли існує спір з приводу спадщини, завжди актуальна. Після оформлення всіх паперів та 6-місячного строку, після смерті спадкодавця, нотаріус видасть свідоцтво про право на спадщину. Тільки після того, як спадкоємець зареєструє майно на своє ім'я, він зможе вважати його своєю власністю. До цього часу, все спадкове майно є спірним та може бути оскаржено за допомогою адвоката по спадковим справам у судовому порядку.
До речі, про терміни (строки) звернення до нотаріуса з отриманням спадщини. Практично кожному громадянину відомо, що прийняти спадщину потрібно протягом півроку після її відкриття. Нерідко на мої практиці адвоката по спадковим справам зустрічаються випадки, коли спадкоємець, або один зі спадкоємців довгий час не звертається до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Після спливу 6-місяців, що відведено на подання заяви до нотаріуса після смерті спадкодавця, він все ж таки наважується звернутись та оформити свої спадкові права. Що робити, якщо не встиг вступити у спадок упродовж шестимісячного строку? Причому, якщо спадкоємець на момент смерті спадкодавця проживав з ним - і, відповідно, зараз проживає там же, користується речами спадкодавця - він вважається фактично прийнявшим спадщину. Однак, це не звільняє його від необхідності з'явитися до нотаріуса і заявити про свої наміри щодо спадщини. Якщо цього не зробити, людина втрачає право на спадщину - навіть, якщо вона - єдина дитина спадкодавця і на її ім'я оформлено заповіт. Тут працює принцип, що якщо спадкоємець не бажає вчинити елементарних дій, значить, він не настільки зацікавлений у отриманні спадщини і краще буде передати майно тим, кому воно потрібно. Попри це, не всі нотаріуси дотримуються цього принципу, та можуть за порадою адвоката відійти від цих азів.
Ще раз нагадаю, що строк (термін) вступу у спадщину для всіх однаковий і становить 6 місяців з моменту зафіксованої смерті спадкодавця для наступників за заповітом або спадкоємців першої черги. Для всіх інших спадкоємців (при відсутності першого пункту) держава виділяє по 3 наступні місяці на оформлення права на успадкування майна. Всі бажаючі правонаступники зобов'язані вкластися зі вступом у спадщину в указаний термін. При цьому, я гарантую швидкий та дієвий спосіб оформлення майна, вкладаючись в тимчасові рамки, своєму Клієнту, який має намір отримати своє майно в порядку спадкування.
Звичайно, ситуації бувають різними і не завжди обставини залежать від волі спадкоємця. Якщо строк пропущено з об'єктивних причин, закон дозволяє відновити його (поновити сроки на прийняття спадщини) за допомогою адвоката у спеціальному порядку - за допомогою домовленості з іншими спадкоємцями (домовленість між спадкоємцяи о відновленні строку на прийняття спадщини), або зробити це через суд. Попри це, все одно затягувати з отриманням спадщини не варто й тому, що сам спадкоємець є спадкодавцем, або якщо це стосується питання спадкування закордонної нерухомості, спадкування частки у ТОВ тощо. Погодьтеся, спадкоємцям буде вкрай складно довести право на спадщину, так і не оформлену їх спадкодавцем або вступити у володіння іноземним майном без легалізації в Україні.
Раз уже так вийшло, що терміни вступу в спадщину давно пройшли - закон передбачив кілька варіантів виходу за межі проблеми. Буває й так, припустимо, що приймач спадщини своєчасно приніс в нотаріальне відділення всі документи, вони правильно оформлені, але нотаріус знаходить безглуздий аргумент, щоб відмовити у видачі свідоцтва на право успадкування майна покійного. Тоді варто звернутися до мене, як адвоката, за допомогою в підготовці звернення до суду зі скаргою на нотаріуса. Зазначу, що період винесення рішення суду може вийти за межі дозволеного часу строку (терміну) на спадщину - це і є вагомий аргумент для продовження терміну, я на правах адвоката допоможу скласти позов та готова представляти ваші інтереси в суді.
Поділ спадщини між спадкоємцями в Україні проходить на підставі статті 1278 ЦК України, яка вказує, що всі частини успадкованого майна поділяються однаково між спадкоємцями. Очевидно, що так робиться у разі відсутності заповіту або визнання його недійсним. Попри це, буває, що до мене, як досвідченого адвоката в спадкових справах, звертаються із проханням захистити інтереси спадкоємця, коли група осіб, нібито, усно домовилася, як буде поділятися майно покійного, але мого Клієнта цей варіант не влаштовує. У цьому випадку, я, представляючи з юридичного боку інтереси свого Клієнта, домагаюся правомірного підписання угоди між спадкоємцями в нотаріуса або ініціюю в інтересах свого Клієнта судовий процес.
Як розділити спадок, якщо спадкодавець склав Заповіт до придбання останньої нерухомості або в написаному Заповіті вказав процентне співвідношення часток між спадкоємцями, але не перерахував поіменно - що кому присуджується?! Тут можна поборотися за бажану частину майна з моєю допомогою як адвоката по спадковим спорам. Зазначу, якщо в заповіті вказано чітко, що і кому буде належати після смерті - оскаржити спадок навіть в суді в такому формулюванні практично неможливо.
Запитаємо, навіщо потрібно виділяти фактично прийняту спадщину, якщо все одно пряма дорога веде до нотаріуса? Виявляється, це необхідно: справа в особливостях українського законодавства. Так, спадок являє собою все майно, практично всі права та обов'язки спадкодавця. Не можна прийняти спадщину частково: тільки повністю. Припустимо, спадкоємець проживає із спадкодавцем в одній квартирі, вони ведуть спільне господарство.
До складу спадщини входить не тільки квартира, а й кредит. Після смерті спадкодавця спадкоємець вважається фактично прийнявшим спадщину - вважається, що він погодився взяти на себе право власності на майно спадкодавця і обов'язок виплатити залишки кредиту. Спадкоємцю такий стан речей не дуже подобається - не настільки йому дорога квартира, щоб платити чужі кредити. Спадкоємець може відмовитися від спадщини (повністю, звичайно ж), однак, це можливо лише в зазначені півроку. Йому залишається або написати заяву з відмовою, або змиритися з новими обов'язками.
Взагалі, питання по натуральному та дольовому поділі майна покійного практично завжди викликають тертя та розбіжності; не бажаючи залишитися біля розбитого корита - подбайте заздалегідь про свою юридичну підтримку протягом усього процесу. Досвідчений адвокат (в моїй особі) може запропонувати кожному Клієнту повноцінну консультацію по спадковому питанню, на якій будуть обговорені і сума гонорару, і лінія поведінки, і стратегія дій.
Коли можливе усунення спадкоємця від права на спадкування? Звісно, питання спадщини вважаються складними і суперечливими, тому трапляється, що юристи відмовляються братися за справу, що містить в собі певні ускладнення. Особливо, якщо це стосується усунення від права на спадщину або позбавлення спадщини. Зрозуміла річ, адже ж набагато простіше займатись справами, які мають швидке та передбачуване вирішення. Проте, досвідчений адвокат по спадковим справам не стане шукати легких шляхів, а навпаки, щоб отримати бажаний результат та зайвий раз підкреслити свою високу професійність, без зайвих сумнівів візьметься за найскладнішу справу, в тому числі, й за справу про усунення від права спадкування або ж за позбавлення спадщини.
Буду відверта, певну складність для судів складають справи, пов’язані із усуненням від права на спадкування. Суди не завжди враховують, що усунення від права на спадкування у залежності від конкретної норми Закону може стосуватися як спадкування за заповітом і за законом, так і окремо спадкування за законом або ж за заповітом. Усунення від права на спадкування має наслідком припинення спадкових правовідносин, суб’єктом яких була особа, яку усунуто від спадкування. Окрім цього, Цивільний Кодекс України передбачає кілька випадків відсторонення від спадщини, на яких я, як адвокат по спадковим спорам, хочу зосередити Вашу увагу, наприклад:
у разі причетності до вбивства людини, чиє майно розподіляється у порядку спадщини;
людям, які заважали своєчасно скласти заповіт спадкодавцеві, щоб позбутися від спадкоємця;
біологічні батьки позбавляються спадщини, якщо вони були раніше позбавлені батьківських прав;
особи, яких через суд можна визнати такими, що ухилялись від турботи і утримання спадкодавця, який був у безпорадному стані та потребував як матеріальної так і моральної допомоги;
близькі та інші родичі померлого, якщо є докази того, що вони ухилялися від надання допомоги, в той час як він не міг сам про себе подбати через вік або за станом здоров'я.
Але, якщо померлий додав до заповіту осіб з останніх трьох пунктів - позбавити їх права на майно, як показує практика, практично нереально. В оволодінні майном, після смерті близької людини, є законодавчий порядок черговості спадщини, який суд може змінити тільки в певних випадках. Я, на правах адвоката, допоможу скласти позов до суду про усунення невигідного спадкоємця, якщо спадкоємці першої черги тривалий час не брали жодної участі в житті загиблого, і цьому є докази.
З чого почати процес позбавлення права на спадщину негідного спадкоємця?! Після консультації, у адвоката слід попрости підготувати та подати позов до суду про усунення невигідного спадкоємця. Саме з цих дій (із підготовки та подачі заяви в будівлю суду) і починається весь процес. Правильно скласти заяву про усунення негідного спадкоємця від спадкування і викласти в потрібній формі всю інформацію - прекрасний шанс прийти до логічного позитивного завершення справ. А це можливо з моєї легкої подачі як не лише професійного юриста, а й правника, який щоденно вирішує подібні проблеми, звісно ж, якщо матимуть місце необхідні докази, які є вкрай важливими у цій категорії судових справ. Сенс подачі позову про неприйняття спадщини можливий тільки в тому випадку, якщо є вагомі аргументи або докази. Звісно ж, адвокат завжди допоможе Вам їх упорядкувати, необхідна саме наявність подібних документів. Такими стануть, наприклад, довідки з лікарні про лікування спадкодавця та квитанції про сплату Вами за використані при лікуванні хворого ліки, або ж Ваші розрахунки за комунальні послуги…свідчення сусідів та родичів спадкодавця про те, що небажаний спадкоємець зовсім не брав участі в житті померлого довгий час тощо. Зрозуміло, щоб довести свої права в суді цього буде недостатньо. Саме адвокат зможе поєднати все надане Вами, щоб досягти в суді бажаного результату та захистити Ваші інтереси та права. Адже саме юрист щоденно працює з подібними справами, вміє правильно поводити себе у судовій залі, чітко усвідомлює саме інтереси свого Клієнта, ставлячи перед собою задачу достойно захистити права свого довірителя.
Рідко, але бувають ситуації, коли всі спадкоємці живуть між собою в згоді та повазі. Так і в цьому випадку теж знадобиться моя юридична допомога, наприклад, для збору довідок і документів для вступу у спадок і завірення їх у нотаріальній конторі. Звертайтесь, якщо виникають будь-які сумніви з приводу спадщини! Якщо Ви цінуєте свій час та вмієте рахувати власні кошти, довірте оформлення спадщини адвокату, який візьме на себе весь тягар оформлення документів. Звісно, що кожна справа суто індивідуальна, і тому для отримання більш повної юридичної консультації необхідно буде звернутись безпосередньо до адвоката, попередньо записавшись на сайті на прийом.
Суперечку з приводу спадку в суді (з моєю юридичною підтримкою) можна виграти, навіть, якщо йдеться про неподільну спадщину. Наприклад, коли першочерговий правонаступник проживав довгий термін з покійним та часто або постійно користувався якимось майном. А може один із спадкоємців є співвласником майна. Або, коли мова йде про розподіл житлоплощі у вигляді власного будинку або іншого нерухомого стану - розділ в натуральному вигляді неможливий, тоді я приходжу на допомогу.
Після втрати близької і дорогої людини слідує ще одна проблема - це вступ у спадок. Це право є практично у всіх громадян, що мали спорідненість або близькі зв'язки з покійним. Спадкоємець повинен не тільки вчасно заявити про себе, але й добитися свідоцтва, що підтверджує права на спадщину. Тому перше, що слід зробити, - це звернутись за консультацією до адвоката, що практикує у галузі спадкове право. Тільки з допомогою кваліфікованого фахівця можна максимально вигідно захистити або визнати, оформити свої права на спадщину. Отже, давайте ще раз по кроках розглянемо процедуру отримання спадщини. Ситуацію використовуємо найбільш типову: спадкування нерухомості, зокрема, отримання у спадщину приватизованої квартири. До речі, склад спадщини не настільки важливий, так як процедура отримання будь-якого майна у спадок приблизно однакова, проте треба враховувати специфіку спадкування, наприклад спадщини на неприватизовану квартиру, акцій, вкладів у фінансових установах, а також майна, що знаходиться у іноземній державі, поза межами України. Однак, нерухомість і транспортні засоби потрібно ще й реєструвати. Тому, приклад з квартирою буде найбільш зручним.
Отже, першим ділом після відкриття спадщини потрібно з'явитися до юриста- адвоката за ведення спадкової справи, який допоможе зібрати всі необхідні документи, та порекомендує адекватного нотаріуса. У період, коли все майно стає вільним від власника і до закінчення першого півріччя після смерті спадкодавця - всі бажаючі отримати спадок в нотаріуса повинні заявити про себе самостійно! Як вже було зазначено, буде потрібно взяти з собою ряд документів: ідентифікатори спадкоємця, свідоцтво про смерть спадкодавця, довідка про його останнє місце проживання, документи на квартиру та інше реєстроване майно спадкодавця.
До питання про документи на квартиру. Очевидно, право власності на нерухомість має якусь підставу. Наприклад, спадкодавець просто купив її, і тоді повинен існувати договір купівлі-продажу або отримав у дар - договір дарування. Чи він сам отримав її у спадок - значить, є свідоцтво про право на спадщину. Правовстановлюючі документи обов'язково потрібно буде показати нотаріусу. Буде потрібно також свідоцтво (довідку або витяг з реєстру права власності) про те, що право власності було зареєстровано. Нерідко, нотаріус вимагає технічний паспорт на квартиру. Отже, за допомогою юриста потрібно буде заздалегідь підготувати всі документи на квартиру. Звісно, якісь можна надати і пізніше, а якіс взагалі не буде потрібно подавати. До речі, видача довідок та інших документів не безкоштовна і в ряді випадків не дешева: спадкоємцям слід морально підготуватися до витрат, у тому числі дізнатись про вартість послуг адвоката.
Спадкоємець отримає спадщину тільки якщо діятиме правильно!
Власне, якщо все робити з розумінням норм чинного законодавства та не сліпо довіряючи нотаріусу, на цьому всі дії спадкоємців закінчуються. Нотаріус, у кращому випадку, перевірить надані відомості, при необхідності та особисто (або за пропозицією адвоката!) зробить ряд запитів. Якщо ніяких проблем не виникло, в призначені терміни спадкоємцям будуть видані свідоцтва про право на спадщину.
Якщо виникнуть будь-які проблеми з отримання спадщини, або нотаріус буде чинити перешкоди (бездіятиме в оформленні документів), або існує спір з приводу спадщини, - звертайтесь до адвоката по спадщині.
Знать свою работу и уметь отстаивать права своего Клиента - это то, чем руководствуется адвокат Светлана Приймак в своей деятельности.
...
Відгуки про юриста
Здравстуйте, Світлано! Спасибі ще раз за докладну відповідь. Велике спасибі за Ваш професіоналізм! Шкода, що такі фахівці, в більшості, працюють тільки у столиці. Якби ви були поряд, впевнена,що багатьох проблем можливо було б уникнути. Завдяки вашій консультації, мої справи в бізнесі пішли вгору. Сподіваюсь, хоч ви і за 150 км. від мене, на тісну подальшу співпрацю. Справа в тім, що тепер я не довірю нікому рішення правових проблем мого підприємства, окрім Вас.
Саме юрист з Києва активно займається консультуванням людей в онлайн режимі не тільки в Києві, але на всій території України за всіма категоріям юридичних питань.
Как установить график встреч? Консультация касательно установления графика общения с ребенком и процедурные моменты, органы в которые следует обращаться.
Юридичні послуги по сімейному праву від адвоката по розлученням у Києві: розірвання шлюбу через суд, поділ майна подружжя, стягнення аліментів, спори про місцепроживання дитини та ін.
Юристом был составлен судебный иск, в котором от суда требовалось принять решения о признании права собственности на часть наследственного имущества гражданином
В юридической практике бывают такие случаи, когда в вопросах оформления наследства, законные наследники или наследники по завещанию принимают оставленное им наследство по факту
Граждане, которые взяли на себя кредитные обязательства еще в докризисные времена, часто оказываются в ситуации, когда погашать кредит им уже не по силам и тогда на помощь приходит юрист Светлана Приймак
Юридическая консультация онлайн по банковскому праву даст возможность понять как поступить при обращении взыскания на жильё, которое находится в залоге финансового учреждения
Прежде всего, благодарю за проявленный интерес к моему сайту! Тут Вы найдёте много полезной информации, авторских статтей, консультаций и методик по различным вопросам, сможете задать свой вопрос в онлайн режиме или записаться на приём к адвокату.
Далее, предлагаю Вам ознакомится с вопросами и ответами на них, с которыми ко мне чаще всего обращаются Клиенты:
Почему стоит заказать услуги именно у меня?! Всё просто, ведь я работаю с любовью, полной отдачей к своему делу, гарантирую качество и профессионализм в оказании юридических услуг!