Розлучення через суд
Хоча закон України передбачає два основні варіанти розлучення, універсальним є розлучення через суд
Перший спосіб - розлученнячерез РАЦС. Подружжю достатньо подати спільну заяву про розлучення і через місяць вони зможуть отримати штампи у паспорти і свідоцтва про розлучення. Для того, щоб можна було скористатися цим варіантом, потрібно збіг ряду умов. Найголовніше - у сім'ї не повинно бути спільних дітей. Справа в тому, що розлучення батьків зачіпає безліч прав дитини, в тому числі, майнові. Держава не може дозволити, щоб права дитини порушувалися. При розлученні в органах РАЦС не можливо простежити за дотриманням прав дитини, тому такий спосіб розлучення не дозволений для подружніх пар з дітьми. Наступна умова - подружжя не повинно вести спорів про спільне майно або аліменти на одного з подружжя. Такі питання дуже серйозні, а співробітники органів РАЦС не мають ні компетенції, ні права їх вирішувати. У РАЦС можна розлучитися, якщо один член подружжя визнаний безвісно відсутнім або якщо його засудили на тривалий (більше трьох років) термін позбавлення волі. У такому випадку, для розлучення знадобиться надати відповідне рішення суду.
Умова розлучення подружжя у суді
Якщо хоча б одна умова не виконується, подружжю доведеться звернутися до другого варіанту - розлучення через суд . Для ініціації процесу розлучення достатньо подати відповідну заяву до суду. Через місяць справа буде розглянута і подружжя розведуть. Уточнимо, що такий спосіб є універсальним і може бути застосований в будь-якій ситуації.
Власне, процес може тягнутися до декількох місяців: суд повинен розглянути всі вимоги сторін і переконатися, що права сторін і права утриманців не порушуються. Справу можна дещо прискорити, якщо заздалегідь скласти угоди з ключових питань та замовити послуги сімейного юриста. Так, батьки можуть домовитися, з ким залишаться діти і як другий батько буде брати участь у їх житті: графік зустрічей, питання спільного виховання і так далі. Можна скласти угоду про аліменти - краще, якщо це буде окремий документ. Угоди потрібно буде завірити у нотаріуса і представити суду. Так як подружжя досягло домовленості, а умови угод не порушують чиїх-небудь прав, то суд не буде зупинятися на даних питаннях.
Розлучення та поділ майна подружжя
Якщо подружжя володіє майном, розділ якого вимагає державної реєстрації (наприклад, нерухомість, ділянка землі), або якщо воно не може поділити інше майно, то їм також доведеться звернутися до адвоката за юрконсультацією та підготовкою документів до суду. Майновий та шлюборозлучний процеси розрізняються, тому заради скорочення часу було б розумно подати обидва позови відразу.
Закон дозволяє подружжю як зберегти за собою прізвище, отримане у шлюбі, так і повернути собі дошлюбне, якщо воно було змінене.