Валютний кредит законний чи ні, два різні рішення Вищого спеціалізованого суду України
02 березня 2011 року Вищий спеціалізований суд України прийняв абсолютно протилежне попередньому рішення, в якому зазначив, що при відсутності нормативних умов для застосування індивідуального ліцензування щодо операцій з видачі кредитного договору валюти та розрахунків в доларах США за кредитом єдиною правовою підставою для здійснення банками кредитів в іноземній валюті, згідно ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", є наявність у банку генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, отримана в установленому порядку.
Вчора на сайті
Недовго раділи банківські позичальники та юристи Рішенню Вищого спеціалізованого суду України від 17 грудня 2010р., як абсолютно протилежне Рішення у справі № 6 -3126ск10 від 2 березня 2011 було винесено вчора, але вже на користь банку.
Нагадаємо, доленосне рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ виніс 17 грудня 2010р. Вищий суд повністю підтримав позицію позичальника та Рішення Печерського районного суду міста Києва, звернув увагу на непослідовність НБУ в цьому питанні, зазначивши наступне:
«Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача - ЗАТ «ОТП Банк» на лист Національного банку України від 07.12.2009« Щодо правомірності укладення валютних договорів в іноземній валюті », оскільки відповідно до ст. 56 Закону України «Про Національний банк України» нормативно-правові акти Національного банку видаються у формі постанов Правління Національного банку, а також інструкцій, положень, правил, що затверджуються постановами Правління Національного банку.
Крім того, у своєму ж листі від 02.06.2000 р. «Про здійснення резидентами України операцій згідно з Декретом КМУ« Про систему валютного регулювання і валютного контролю », НБУ дотримувався прямо протилежної позиції, зокрема вказуючи на наступне: наявність у банку генеральної ліцензії (письмового дозволу) не надає йому права на здійснення валютних операцій, які згідно зі ст. 5 Декрету повинні проводитися виключно на підставі індивідуальної ліцензії НБУ ».
Можна зрозуміти позицію суддів вищогоспец суду, якщо суди стануть на бік законослухняних позичальників, може розвалитися державна грошово-кредитна система . Серйозність проблеми підтверджується тим, що зараз в іноземній валюті номіновано майже половину банківських кредитів.
Отже, чергова битва в судовій війні між банкірами і позичальниками щодо законності виданих без індивідуальної ліцензії НБУ валютних кредитів закінчилася на користь банку. Але, це не кінець, тому що два різних рішення по схожих справах - це підстави для розгляду справи у Верховному Суді України, а за ним можливість довести свою правоту позичальники отримають у Європейському суді з прав людини в Страсбурзі ...
Завтра в школу пойдут 4,2 миллиона учеников
...
Обсуждаемая новость: