Порядок по розірванню шлюбу на території країни регулюється прописаними нормами в актах різної юридичної сили.
Зокрема, всі «страждання» зв'язуються не виключно з майном. Його-то (вірніше сказати, спільно нажите майно) і доводиться ділити протягом усього процесу розлучення з іноземцем в Україні. Ситуація ця набуває особливої гостроти в тому випадку, якщо між подружжям не був укладений спеціальний документ під назвою шлюбний контракт. Що це означає?
Розлучення з іноземцем без шлюбного контракту
При розлученні з іноземцем в Україні без шлюбного контракту «оперувати» доведеться не емоціями і не формами на кшталт: «Я так жив, я не знав ...». Опора тільки на норми чинного законодавства, тільки на норми, які працюють протягом декількох десятків років і можуть точно дати відповіді на всі спірні питання. Або не зовсім точно?
Фахівці сьогодні говорять про те, що істотні проблеми виникають в тому випадку, якщо з'являється необхідність здійснення розподілу бізнесу або іншого майна між громадянином України та іноземцем після розлучення. На жаль, закон ці питання не прописав, детально не врегулював. Такий «промах» законодавця автоматично означає наявність проблем при вирішенні спорів та необхідність участі адвоката.
Приклади найгучніших розлучень, які можна було спостерігати протягом кількох останніх років явно свідчать: ставки деколи можуть виявитися досить високими, якщо ініціатором розлучення виступає чоловік. Далеко не завжди здійснення розділу спільного майна проводиться у чіткій і зрозумілій формі відповідно до прописаної букви закону. Дуже часто сторони вдаються до різних хитрощів, різного роду маніпуляцій за допомогою послуг сімейного адвоката.
Логічним видається те, що пріоритет при «з'ясуванні відносин» віддається договірному врегулюванню. Прописані права та обов'язки, повноваження, статуси та інше дають реальну «свободу маневру». Правда, часом навіть досягнення сторонами згоди при розлученні з іноземцем зовсім не може гарантувати надалі повного припинення судових тяжб. Як таке може бути? У даній статті буде наведено кілька таких «неврегульованих» прикладів. Готові? Тоді вперед!
Більшість з нас, напевно, погодиться: стовідсоткова вічність і непорушність шлюбного союзу може бути гарантована тільки на небесах. А ось на Землі ситуація дещо інша. На Землі приходиться миритися із загрозою розірвання шлюбу з іноземцем з різних причин.
Розірвання шлюбу з громадянином іншої країни в Україні юридично дуже важливо. Особливо важливим стає це в тому випадку, якщо розірвання шлюбу відбувається на території України іноземними громадянами через суд, одночасно з розподілом майна або визначенням місця проживання дитини.
Тут передбачений свій специфічний порядок і своя процедура. У даній статті ми звернемо увагу на деякі ці тонкощі і на деякі важливі питання, з якими доводитися стикатися не тільки особі, що бажає розлучитись з іноземцев в Україні, а й малодосвідченому адвокату.
Порядок по розірванню шлюбу на території країни регулюється прописаними нормами в актах різної юридичної сили. Це такі:
Конституція України(проголошена Основним Законом охорона сім'ї державою полягає, зокрема у тому, що будь-який шлюб (у тому числі з іноземним громадянином) може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей. Саме із цією метою українські суди повинні уникати формалізму при вирішенні позовів про розірвання шлюбу, повно та всебічно з'ясовувати фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, враховувати наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини яиття подружжя, забезпечувати участь у судовому засіданні, як правило, обох сторін, вживати заходів до примирення подружжя тощо),
Яке ж регулювання має місце розлучення з іноземцем в Україні і як воно проводиться? Відповідаючи на це питання, варто нагадати про існування ратифікованої Україною відповідним Законом № 240/94-ВР від 10.11.1994р. Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах. У відповідності до вказаної Конвенції, якщо один з подружжя є громадянином однієї Договірної Сторони, а другий - іншої Договірної Сторони, застосовується законодавство Договірної Сторони, установа якої розглядає справу про розірвання шлюбу. Більше того, частиною 2 ст. 29 Конвенції визначено: по справах про розірвання шлюбу у випадку, передбаченому пунктом 2 статті 28, компетентні установи Договірної Сторони, на території якої проживає подружжя. Якщо один із подружжя проживає на території однієї Договірної Сторони, а другий - на території іншої Договірної Сторони, по справах про розірвання шлюбу компетентні установи обох Договірних Сторін, на територіях яких проживає подружжя. Таким чином, Конвенція привертає увагу до норм національного законодавства у відповідності до якого (ч.2 ст. 104 СК України) «шлюб анулюється у результаті його розірвання». Норми ст. 105 СК вказують на наявність трьох способів розірвання шлюбу. Це такі види:
за спільною заявою з боку подружжя, одного з них. Робиться це на підставі постанови з боку держоргану реєстрації АГС (у народі кажуть, орган РАЦС, або ж ще простіше - ЗАГС) - детальніше про розлучення у Загсі;
за спільною заявою від подружжя, але вже на підставі рішення судового органу;
за позовною заявою з боку одного з подружжя і на підставі появи рішення суду.
Шлюб подружжя може бути судом розірваний тільки в тому випадку, коли суд з урахуванням конкретних обставин справи прийде до висновку, що пред'явлення позову про розлучення викликано глибоко обміркованими і обґрунтованими причинами, що подальше збереження шлюбу буде суперечити моралі і не зможе створити нормальних умов для спільного сумісного життя подружжя, виховання дітей. З огляду на це для кожного з представлених способів дуже важливим буде питання щодо того, чи є у подружжя у шлюбі спільні діти. Від цього і потрібно «танцювати» при визначенні відповідей на багато питань.
Подробніше про особливості розлучення з іноземним громадянином у разі, якщо:
У такому випадку ситуація істотно спрощується: можна просто подати свою заяву до органу РАЦС. Закінчиться термін в 1 місяць з моменту подачі заяви, та органом РАЦС шлюб буде розірвано. Вірніше сказати, буде винесено спеціальну постанову, яка стосується розірвання шлюбу. Подача даної заяви зовсім не означає, що Ви не зможете її відкликати потім.
Якщо за обопільною згодою заява буде відкликана подружжям, шлюб не розривається, шлюбні відносини продовжують своє існування.
Потрібно вказати ще одну особливість: шлюб розривається в державному органі незалежно від майнового спору (його наявності або ж відсутності) між подружжям.
В принципі, процедура схожа, але буде набагато складніше діяти саме у юридичному плані, рекомендується потрібно найняти адвоката. Справа в тому, що однієї заяви буде замало, доведеться додатково докласти ще й письмовий договір, де буде вказано з ким саме з батьків проживатимуть діти. У цьому ж документі адвокату потрібно прояснити, яку участь при забезпеченні умов життя братиме той з батьків (мама або тато), який буде жити окремо. Нарешті, окремо необхідно буде прописати норми, що стосуються умов провадження батьками права на виховання дітей. Все це підсилу виключно сімейному юристу.
Судом приймається рішення щодо розірвання шлюбу, як правило, після закінчення 1-го місяця з моменту подачі заяви. Розривається шлюб тільки в разі, коли заява дійсно відповідає обопільній згоді з боку дружини і чоловіка.
На практиці не часто, але доводиться стикатися з питаннями, які стосуються визнання одного з подружжя недієздатним (з причини наявності у нього психічного захворювання), зниклим безвісти, або засудженим з позбавленням волі на термін, що становить не менше трьох років за скоєний злочин. Чи можна розірвати шлюб із зазначеними особами та яким чином це можна зробити? Відповідь проста: можна за допомогою адвоката. Шлюб розривається спеціальним органом РАЦС на основі грамотно складеної адвокатом заяви з боку другого подружжя.
Варто сказати, що розірвання шлюбу, укладеного між громадянами України, здебільшого здійснюється без супроводу відповідного юриста. Про те слід пам'ятати, що це може зашкодити майбутнім судовим справам (про стягнення аліментів, поділу майна, визначення місцяпроживання, виселення тощо).
Якщо розривається шлюб між громадянином України з одного боку і громадянином іншої країни, то процедура дещо змінюється. Практика підтверджує, що в таких випадках одна зі сторін повинна проконсультуватися з юристом із зазначеного питання (іноді, на юриста цього повністю покладається проведення питань, пов'язаних з вирішенням спору).
Щодо правового статусу іноземця та можливості розлучення в Україні
Перед розглядом великої кількості тих проблем, які виникли в шлюборозлучному процесі між громадянином іншої країни і українським громадянином варто звернути увагу на принципи правового статусу, які закріплюються за іноземцями на території країни.
Згідно ст. 2 Закону «Про правовий статус іноземців, а також осіб без громадянства» виходить, що іноземцям на території країни надаються такі права, свободи, а також обов'язки, які є і у громадян України. Винятком є норми, зазначені в Конституції, інших законах країни. Наприклад, таким винятком може стати для іноземців обмеженість у праві голосувати на виборах і висуватися на багато посад в країні.
Положення представленої норми говорять про те, що іноземні громадяни наділяються рівними правами з українськими громадянами.
Перше питання, яке так чи інакше з'являється у процесі розірвання шлюбу, є таким: «Чи обов'язковою буде для громадянина іншої країни прибувати на територію України для розірвання шлюбу?».
Це питання номер один, як кажуть. Це цілком зрозуміло, оскільки приїзд в цю країну, прибуття на судове засідання вимагають істотних матеріальних, а також моральних витрат.
Само собою, якщо у іноземця є можливість прибути на територію країни, щоб взяти участь у процесі, це суттєво спростить роботу державних органів і саму процедуру розірвання шлюбу (для всіх трьох способів, прописаних в 105 СК).
Буває і так, що приїзд іноземця просто неможливий через наявність об'єктивних причин. У такому випадку, доведеться подумати. Вірніше сказати, доведеться розглянути кілька можливих варіантів щодо вирішення проблеми.
Це спосіб непогано прописаний у ч. 1 ст. 106 Сімейного кодексу України. Тут вказується: «подружжя, що не має дітей, наділяється правом за своєю загальною згодою подавати до органу РАЦС заяву, що стосується розірвання шлюбу». Норма цілком зрозуміла, навіть без консультації юриста, і навряд чи може трактуватися двозначно.
Абз. 4 п. 12 Правил з реєстрації вказує: «Якщо з поважної причини один з подружжя (з причини наявності важкої хвороби, тривалого відрядження, проживання в іншому віддаленому місці) особисто не має можливості подати заяву до органу РАЦС, то подібна заява (обов'язково нотаріально засвідчена, а рівно з цим і прирівняна до нього), може від його імені подати і другий з подружжя».
Виходить так, що юридично вірним, правильним, ефективним варіантом виходу з подібної ситуації стає підготовка і передача тим чоловіком, який проживає на території України, зразка заяви, яка стосується розірвання шлюбу тому члену подружжя, який «проживає у віддаленому місці» (в шлюбі з іноземцями виходить, що за кордоном). Зразок заяви знаходиться в дод. № 17 до Правил з реєстрації.
Що робить другий член подружжя у цьому випадку? Він заповнює отриману заяву іноземною мовою, після чого нотаріально її засвідчує, легалізує. Після цього даний документ пересилається члену подружжя, що проживає на території України. При отриманні правильно оформленої заяви друга половина, член подружжя на Україні, обов'язково перекладає цю заяву українською, нотаріально засвідчує. Від імені іноземного члена подружжя він після цього має право подавати вказану дану заяву в держорган РАЦС.
Подача подібної заяви - факт, який супроводжується відмітками в журналі обліку заяв щодо розірвання шлюбу подружжя. Додатково до цього в актовому записі робиться відмітка щодо розірвання шлюбу. При подачі цієї заяви, або ж протягом місяця після подання іноземцю, потрібно письмово повідомити РАЦС на території України про те, що він дійсно згоден здійснити розірвання шлюбу без його присутності. Додатково в цій же ж заяві потрібно вказати розташування органу РАЦС.
При направленні письмової заяви підписи мають бути нотаріально посвідчені. Члену подружжя, який знаходиться на території України, варто поряд із зразком заяви щодо розірвання ще додатково передавати своєму іноземному партнеру і зразок заяви без присутності останнього. Варто вказати на те, що підпис, який міститиметься на обох заявах, обов'язково повинен нотаріально посвідчуватися і легалізуватися для України в тому порядку, який був передбачений законодавством країни, де той проживає.
Після отримання заяви українському партнеру варто перевести цю заяву українською і нотаріально її посвідчити. Потім потрібно подати документи до органу РАЦС у цілях подальшого розірвання укладеного шлюбу з іноземцем.
Другий спосіб по розірванню шлюбу, який був передбачений ч. 1 ст. 109 СК, може мати місце. Тут все досить схоже на те, що було для органів РАЦС. Само собою, оформляти документи потрібно буде ще до суду.
Але не тільки заява про розірвання шлюбу є обов'язковою.
Потрібно буде докласти документи, що стосуються проживання подружжя, ступеня, рівня їх матеріального забезпечення, виховання дітей. Якщо такий є, то потрібно буде представити договір щодо розміру аліментів на дитину.
Договір з цього розміру аліментів обов'язково нотаріально посвідчується. Роботи, яка стосуються питань оформлення шлюборозлучних документів, дуже багато. І найчастіше виявляється її більше, ніж подружжя може собі уявити. Тому варто на самій початковій стадії розлучення з іноземцем заручитись підтримкою сімейного адвоката.
Розірвання шлюбу в цей спосіб прописується частиною 1 статті 110 СК.
Шлюб, згідно з цією нормою, розривається на підставі винесеного рішення суду. Це рішення виноситься, як правило, після подачі відповідної позовної заяви саме адвокатом.
Іноземному громадянину при такому збігу обставин найчастіше за допомогою рекомендують бігти до юристів. І це цілком зрозуміло: ніхто, крім юриста, не зможе професійно і якісно представити інтереси клієнта в шлюборозлучному процесі. Як показує практика, відповідачі нерідко заперечують проти розлучення не через збереження шлюбу, сім'ї, а в результаті окремих майнових, житлово-побутових інтересів, що шкодить всьому процесу.
У юридичній практиці дуже цікавим видається такий випадок (шкода, що тільки для практики він цікавий, але не для тих, хто потрапив в подібного роду ситуацію). Громадянка України, яка народилася на території України і проживала тут протягом тривалого часу зареєструвала офіційно шлюб з іноземцем. Справа була на території України. Чоловік вирішив, що дружина повинна жити разом з ним, і наречені незабаром вирушили жити за кордон. Минуло три роки подружнього життя, і подружжя зрозуміло, що жити разом більше не може (стандартна ситуація). Вони готові розірвати свій шлюб. Ось тільки що робити, якщо обидва проживають за кордоном? Розривати шлюб, виходить, потрібно на території України, оскільки тут він був зареєстрований у встановленому порядку. Ось тільки їхати за кордон, на Україну, для подружжя не надається можливим, оскільки це не дуже зручно. Що ж робити в такому випадку, в такій ситуації?
Подружжю за логікою доведеться вирушати першим рейсом на Україну, тут подавати до органів РАЦС (якщо немає дітей, обоє з подружжя згодні на те, щоб розірвати шлюб) і чекати цілий місяць, щоб забрати документи. Але для самого подружжя цей варіант виходить украй незручним: потрібно вирушати в дорогу, брати відгул у себе на роботі, шукати квитки - загалом, приємного, як мінімум, замало.
Очевидно, простіше буде звернутись до адвоката в Україні, який допоможе розлучитись, щоб не вдаватись у аналіз законодавчих терен. Слід вказати, що ч.2 п. 4 Правил з реєстрації вказує на те, що «реєстрація розірвання шлюбу може мати місце за місцем проживання подружжя одного». Це означає, що та подружня пара, яка проживає в іншій країні, має повне право на те, щоб розірвати свій шлюб за умовами і за законом саме тієї країни, де проживає подружжя на момент прийняття ними рішення про розірвання. Варто тільки мати на увазі, що правила іншої країни, іноземної держави можуть виявитися більш суворими (або ж навпаки, більш м'якими) порівняно з українськими (різні терміни для примирення, підстави, причини розірвання шлюбу і так далі). У деяких ситуаціях зручніше, навіть, розірвати шлюб на території України, незважаючи на всі складнощі з переїздом, ніж починати процедуру на території іноземної держави.
Той документ, яким зареєстрований за кордоном факт розірвання шлюбу, матиме свою юрсилу на території України лише у разі здійснення процедури консульської легалізації. Варто сказати, що консульська легалізація необхідна не у всіх випадках. Наприклад, з країнами СНД укладено спеціальну угоду, згідно з якою складної процедури розірвання шлюбу з іноземцем на территорії України не потрібно походити.
Інтерес представляє собою і ще один факт: ті українці (вірніше сказати, вже ті, хто придбав іноземне громадянство), які приїжджають на Україну для цілей подання позовної заяви, з незрозумілих причин отримують відмову. Очевидно, що цю проблему може вирішити досвідчени сімейний адвокат, оскільки відповідно до п. 4 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами цивільних справ з іноземним елементом» від 16 травня 2013 року за № 24-754/0/4-13, при вирішенні питання про підсудність справ судам України також мають враховуватися вимоги загальної, альтернативної, договірної, виключної підсудності. Справи про розірвання шлюбу між одним з подружжя – громадянином України та другим із подружжя незалежно від його громадянства, які проживають за межами України, підсудні судам України (статті 63, 64 Закону України "Про міжнародне приватне право"). Українські суди розглядають спори за позовами громадян України до осіб, які проживають за кордоном, за правилами альтернативної підсудності, передбаченої статтею 110 ЦПК України.
Але це не єдина проблема. Якщо судова інстанція і прийме позовну заяву, то з'явиться і інша проблема: іноземцю доведеться надати до суду цілий ряд інших додаткових документів. В цей же час СК - головний акт, який регулює дані відносини, не містить норм, що стосуються обов'язкового надання додаткових документів до судових органів на момент подачі заяви. Правда, на практиці в суді бажають бачити додаткові документи. Які документи можуть знадобитися, оскільки право на розірвання шлюбу з громадянином іншої держави триває доти, допоки існують обставини, що обумовили його здійснення. Тому все залежить від конкретної справи, так що цілком резонно буде звернутися за допомогою до професійних адвокатів, які зможуть розібратися в конкретній ситуації.
У зв'язку з усім вищесказаним, стає цілком зрозуміло, що до розлучення з іноземцем в Україні слід підготуватись та зоручитись підтримкою досвідченого адвоката по питанням розірвання шлюбу. Очевидко, у осіб, які що не встигли повязати свою долю з громадянином іншої держави прочитавши цю статтю з'являється очевидне питання: «Де ж варто реєструвати шлюб: за кордоном, або ж на Україні?». Питання автоматично породжує друге: «А в якому місці, в якій країні краще розлучатися і з якими моральними да матеріальними втратами?». Молодята, навіть, чути не хочуть про те, що їх шлюб і їх щастя можуть в один момент припинитися. Тим не менш, це потрібно все одно мати на увазі. Ніхто не застрахований від проблем, побутових скандалів. Плюс до цього ніхто не застрахований від розподілу того майна, яке було нажите у шлюбі або спору з приводи спільних дітей.
До речі, сімейним кодексом передбачається всього дві форми майна:
Про те, це тема іншої статті щодо розподілу майна. Ознайомитись детальніше із питаннями сімейного права можна тут або слід записатись на прийом до адвоката, де на індивідуальній консультації прояснити усі цікав для себе питання!
Знать свою работу и уметь отстаивать права своего Клиента - это то, чем руководствуется адвокат Светлана Приймак в своей деятельности.
...
Відгуки про юриста
Дякуємо за роз'яснення! У мене є все і сертифікат з мови та сертифікат з громадянства та прогодую я себе, тільки от є страх і незнання всіх теперішніх законів, просто образливо буде (якщо ще й викинуть з країни) я сюди-то поїхав і все продав там, і що ж тепер все по-новому? От тільки, кому я там вже буду потрібен? На сьогодні один з варіантів-прохання, щоб ви довели справу до кінця. Окрім Вас нікого не маю, а на вашу підтримку тепер дуже розраховую!
Саме юрист з Києва активно займається консультуванням людей в онлайн режимі не тільки в Києві, але на всій території України за всіма категоріям юридичних питань.
Как установить график встреч? Консультация касательно установления графика общения с ребенком и процедурные моменты, органы в которые следует обращаться.
Юридичні послуги по сімейному праву від адвоката по розлученням у Києві: розірвання шлюбу через суд, поділ майна подружжя, стягнення аліментів, спори про місцепроживання дитини та ін.
Юристом был составлен судебный иск, в котором от суда требовалось принять решения о признании права собственности на часть наследственного имущества гражданином
В юридической практике бывают такие случаи, когда в вопросах оформления наследства, законные наследники или наследники по завещанию принимают оставленное им наследство по факту
Граждане, которые взяли на себя кредитные обязательства еще в докризисные времена, часто оказываются в ситуации, когда погашать кредит им уже не по силам и тогда на помощь приходит юрист Светлана Приймак
Юридическая консультация онлайн по банковскому праву даст возможность понять как поступить при обращении взыскания на жильё, которое находится в залоге финансового учреждения