• отзыв почему стоит выбрать адвоката приймак
 • статья адвоката по наследству
 • видео-отзыв по делу об установлении юридического факта
 • отзыв про адвоката по банковскому спору
 • отзыв об адвокате светлане михайловне приймак
 • адвокат помогла с решением земельного вопроса
 • обращение к оппонентам
 • отзыв про юриста по наследственному делу
 • скидку на юридические услуги адвоката
 • отзыв об адвокате по наследственному делу
 • отзыв об семейном адвокате по делу об уменьшении размера алиментов
 • отзыв об адвокате светлане приймак по кредитному спору
 • статьи и публикации частного адвоката
 • благодарность адвокату в виде отзыва Клиента
номер телефона адвоката

Чи можна претендувати на частку в праві власності на житло, маючи зареєстроване місце проживання в ньому?

Статті на сайті

    Щодо особливостей прав на частку в праві власності на житло в чинному законодавстві України та судовій практиці. Реєстрація місця проживання це фактично закріплення за особою її офіційної адреси.

    Звідки тоді взявся стереотип, що реєстрація в своєму житлі інших осіб це небезпечно для власника? Корінь питання потрібно шукати в інституті прописки, який було започатковано в радянські часи. Право вільно пересуватися тоді було обмежене, як і право власності. Прописка носила дозвільний характер, можливість її отримати була пов'язана з місцем роботи, навчання, іншими поважними причинами, оскільки житло надавалося з державного чи комунального фонду.
     Коли було прийнято рішення здійснити приватизацію житлового фонду, право зареєструвати власність на житло отримали в рівних частках особи, прописані в ньому. прописка чи реєстрація
     В 2001 році на зміну інституту прописки прийшов інститут реєстрації місця проживання. Останній носить повідомний характер. Кожна особа має право на житло і свободу пересування, не потрібно питати дозволу в держави де жити але є обов'язок повідомити про прийняте рішення щодо такого місця проживання.
     В умовах ринкової економіки, житло – це повноцінний товар, який вільно можна продавати і купувати. Особа може бути власником декількох житлових приміщень, і проживати деякий час в одному місці, деякий – в іншому, але реєстрація місця проживання здійснюється за однією адресою на вибір.
     Наявність зареєстрованих осіб в житлі - не перешкоджає продажу такого житла. Новий власник, звичайно, не зацікавлений в покупці «з обтяженням» і має право звертатися до суду з вимогою усунення перешкод здійснювати своє право власності (для зняття з реєстрації осіб).
     Підставою для реєстрації місця проживання за конкретною адресою може бути:

 • -право власності на житло;
 • -згода власника житла;
 • -договір оренди;
 • -рішення суду (про надання особі права на вселення, визнання за особою права на вселення або права власності, надання права на реєстрацію місця проживання).

Зняття з реєстрації здійснюється:

 • - у зв’язку із припиненням права власності на житло;
 • - за волевиявленням зареєстрованої особи;
 • - у зв’язку із смертю зареєстрованої особи;
 • - у зв’язку із закінченням дії договору;
 • - за рішенням суду (про визнання особи такою, що втратила право користуватися житлом та проживати в ньому, про виселення, про втрату права власності, про визнання особи безвісно відсутньою, оголошення померлою).

    Одного бажання власника житла для зняття з реєстрації місця проживання інших осіб з його житлового приміщення – недостатньо. Якщо виникає конфлікт – питання вирішується в суді.
     Реєстрація місця проживання особи може створити перешкоди власнику щодо реалізації права користування і розпорядження його майном. Власник має право вимагати усунення цих обмежень, наприклад шляхом звернення до суду для зняття особи з реєстрації місця проживання. У такому зверненні має бути пред’явлена одна з таких вимог:

 1. про позбавлення права власності на житлове приміщення;
 2. про позбавлення права користування житловим приміщенням;
 3. про визнання особи безвісно відсутньою;
 4. про оголошення фізичної особи померлою.

     Про це зроблено висновок в постанові Верховного Суду України від 16 січня 2012 року у справі № 6-57цс11. Для того щоб вирішити питання про зняття особи з реєстрації місця проживання, суд має встановити наявність права користування такої особи житлом.
     Результат судового розгляду справ, пов’язаних з зняттям особи з реєстрації залежить від того, ким приходяться власнику зареєстровані особи, наявність зареєстрованих неповнолітніх дітей, наявність в зареєстрованих осіб іншого житла, приданого для проживання.

судова практика

    Приклад з судової практики. Мати як власниця будинку звернулася до суду з позовом до своєї доньки та двох онуків – просила визнати їх такими, що втратили право користування житловим будинком. Добровільно виселятися вони не хочуть, інтересу до проживання в будинку не виявляють. А вона через наявність зареєстрованих осіб не може повноцінно користуватися будинком та оформити субсидію. Суд першої інстанції задовольнив позов. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове рішення, яким в задоволені позову відмовлено. Було встановлено, що відповідачі не проживають в будинку з поважних причин – наявності конфлікту з позивачем. Касаційний суд залишив в силі рішення апеляції (справа № 323/2569/16-ц).
     Якщо в житлі зареєстровані неповнолітні особи, які являються членами сім’ї (навіть колишніми) власника, і не мають іншого місця для проживання – суд може стати на їх захист і відмовити у виселенні.
     Кожного разу, коли власник дає згоду на реєстрацію місця проживання в його оселі, - він має розуміти, що у випадку, коли в зареєстрованої особи з’являться діти (або є діти до 14років) – місце їхнього проживання має бути зареєстроване біля одного з батьків, згода власника житла для реєстрації дитини не потрібна.
     Якщо підставою реєстрації місця проживання є договір оренди житла укладений строком більше ніж на 1 рік, і ви, як наймодавець не бажаєте його продовжувати, - необхідно повідомити про це наймача за 3 місяці, щоб строк дії договору не продовжився автоматично на той самий строк на тих же умовах, інакше наймач має право і надалі бути зареєстрованим у вашому житлі.
     Отже, реєстрація місця проживання носить повідомний характер і надає право користуватися (проживати) в житловому приміщенні. Сам факт реєстрації в чужому житлі не тягне за собою права претендувати на нього. Та, наприклад, якщо особи перебувають у фактичних шлюбних відносинах, і у разі смерті одного з них, який був власником житла, реєстрація місця проживання може слугувати доказом спільного проживання, і мати наслідком спадкування майна (житла).


    Якщо ви зареєстровані в чужому житлі і вам чиняться перешкоди реалізації свого права проживання, або ви є власником і знаходитеся в роздумах відносно того чи реєструвати в своєму житлі сторонніх осіб, перш за все необхідно проконсультуватися з юристом чи ще краще - найняти сімейного адвоката. Врахувати усі ризики неможливо, але можна по максимуму убезпечити своє право!

Інші статті юриста:

Більше статей

юридическая помощь гражданам


юридическая помощь бизнесу


- Грамотно и профессионально, по-деловому, без пиара и заносчивости, компетентно и индивидуально. Юридические услуги и результат. ...


- Знать свою работу и уметь отстаивать права своего Клиента - это то, чем руководствуется адвокат Светлана Приймак в своей деятельности. ...


Відгуки про юриста
отзывы об светлане приймак
   Спасибі величезне, що відгукнулися. Окрім вас нікому просто не могла розповісти про те, що сталося. Суто інтимні проблеми краще не виносити на люди.
   Так би і носила все в собі, якби не ви, вельмишановна Світланко. Щиро вам вдячна за те, що ви, мов лікар, вчасно втрутились в мої сімейні проблеми та врятували нашу родину від страшного лиха! Нехай і в вашій родині завжди царують злагод, довіра та підтримка,й, звичайно, любов! Щасти вам, Світланочко!
   Олена, Львів
Акції на юридичні послуги

Скидки на юридические услуги


-

орнамент


Більше загальних статтей

-

Більше сімейних статтей

-

Більше судової практики

-

Більше консультацій-

-
Випадкове на сайті юриста

-
Звернення до адвоката


Тема звернення:

Ваше ім'я:
Текст Вашого звернення:
(викладіть суть Вашого звернення до юриста)Контактний телефон: Контактний Email: