• отзыв почему стоит выбрать адвоката приймак
  • статья адвоката по наследству
  • видео-отзыв по делу об установлении юридического факта
  • отзыв про адвоката по банковскому спору
  • отзыв об адвокате светлане михайловне приймак
  • адвокат помогла с решением земельного вопроса
  • обращение к оппонентам
  • отзыв про юриста по наследственному делу
  • скидку на юридические услуги адвоката
  • отзыв об адвокате по наследственному делу
  • отзыв об семейном адвокате по делу об уменьшении размера алиментов
  • отзыв об адвокате светлане приймак по кредитному спору
  • статьи и публикации частного адвоката
  • благодарность адвокату в виде отзыва Клиента
номер телефона адвоката

Шлюб і спадкування: чи має значення штамп у паспорті?

Статті на сайті

            Спільне проживання чоловіка і жінки, ведення спільного побуту та господарства, наявність взаємних прав та обов'язків без офіційної реєстрації шлюбу - всі ці факти свідчать про те, що вони фактично створили сім'ю. Законодавець визнає такі стосунки, проте не прирівнює до шлюбу з точки зору обсягу прав та обов'язків.
     Для таких відносин чоловіка і жінки в побуті існує поняття "цивільний шлюб". Для зручності ми теж будемо його використовувати у цій статті. адвокат по сімейним та спадковим справам

    Під час спільного життя люди здійснюють покупки, набувають рухоме і нерухоме майно, в тому числі і за спільно зароблені кошти. Якщо один із сторін цивільного шлюбу помирає - то постає питання як визначити обсяг його майнових прав, що входять до складу спадщини і чи спадкують майно такі особи один після одного?
     Сімейний кодекс України встановлює правило, що на майно, набуте під час спільного проживання у цивільному шлюбі розповсюджується режим спільної сумісної власності. А це означає, що не залежно від того, на кого власність оформлена - кожен має право на 1/2 її частину. Після смерті однієї із сторін цивільного шлюбу варто розуміти, що до складу спадщини входить половина спільно нажитого майна. Якщо існує спір між спадкоємцями, то щодо кожного спірного об’єкту доведеться доказувати у суді, що він був придбаний саме за час спільного проживання і за спільні кошти.

    Єдиним випадком, коли інший з подружжя у цивільному шлюбі може безперешкодно отримати свої спадкові права є спадкування за заповітом. Цивільне законодавства встановлює пріоритет такого спадкування. Якщо ж заповіту немає, то спадкування відбувається за законом в порядку черговості.

    Законодавець встановив п’ять черг спадкування. До кожної з черг належить коло осіб, які за логікою є ближчими для спадкодавця. Наявність спадкоємців ближчої черги – усуває від можливості спадкування спадкоємців наступних черг.
     Якщо чоловік і жінка перебували в зареєстрованому шлюбі, то після смерті одного з них - інший спадкує його частку в першій черзі спадкоємців. Особи, які проживали в цивільному шлюбі спадкують за законом аж в четвертій черзі за умови, що вони прожили однією сім’єю не менше п’яти років до моменту смерті одного з них (спадкодавця). Як правило факт такого проживання необхідно встановлювати у суді.

    Чи можна перестрибнути в ближчу чергу? За існування певних обставин, спадкоємець наступної черги може отримати право спадкування разом із тією чергою, яка має на це право в конкретному випадку. Такі умови чітко визначені і мають існувати одночасно. У постанові ВС КЦС від 03.09.2018 №743/126/17 зроблено висновок про те, коли спадкоємець наступних черг може отримати право спадкування в іншій ближчій черзі. Для цього необхідно довести, що 1) це спадкоємець надавав матеріальну допомогу, здійснював постійний догляд за спадкодавцем та 2) спадкоємець перебував у безпорадному стані з причини хвороби, каліцтва чи похилого віку і не мав змоги без сторонньої допомоги забезпечити гідні умови життя та необхідне лікування. Отримання права спадкування не в своїй черзі можливе на підставі рішення суду. В кожному випадку суду необхідно установити чи справді спадкоємець протягом тривалого часу опікувався, матеріально забезпечував, надавав іншу допомогу спадкодавцеві, який був у безпорадному стані. Кожна і цих обставин справи має бути належним чином підтверджена доказами, які подаються сторонами.

   Важливий момент! Якщо чоловік чи жінка жили в цивільному шлюбі але при цьому перебували в іншому зареєстрованому шлюбі, то всі вищезазначені правила не діють. Ні режиму спільної сумісної власності на майно, ні можливості спадкування - немає.

Приклади з судової практики

приклади з судової практики

    Чоловік та жінка проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу. За час спільного життя придбали три квартири, право власності на які було оформлене на чоловіка. Чоловік помер раніше, спадкоємці за законом претендували на оформлення спадкових прав. З метою захисту своїх майнових прав, жінці довелося встановлювати у суді факт проживання однією сім'єю та право спільної сумісної власності на набуте за час спільного життя майно (справа № 337/6747/13-ц).
     В іншій справі, жінка, яка проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу теж просила визнати цей факт. Проте, суди зробили висновки про неможливість встановлення факту спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу у вказаний період, оскільки спадкодавець за життя перебував у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою. Тобто, задоволення даної заяви призведе до порушення принципу одношлюбності, передбаченого статтею 25 Сімейного кодексу України. І навіть той факт, що офіційна дружина подала нотаріусу заву про відмову від спадкових прав - не вплинуло на результат вирішення справи (справа № 759/4596/18).

    То чи має значення штамп у паспорті? Зрозуміло, що питання риторичне. До речі, з липня 2016 року - відмітки (штампи) у паспортах не проставляються, натомість кожному з подружжя видається свій примірник свідоцтва про шлюб.

    Отже, якщо чоловік і жінка перебували у цивільному шлюбі, то процес набуття спадкових прав один після одного обтяжується встановленням факту такого проживання. В цій статті ми розглянули дане питання в цілому. На практиці ж доводиться довго відстоювати свою правду. Часто необхідним є звернення до суду. Реалізуючи своє право на спадкування, за детальними відповідями на конкретні питання необхідно звернутися до кваліфікованого спеціаліста (адвоката), адже можливість захистити свої права у суді залежить від точності формулювання позовних вимог.





Інші статті юриста:

Більше статей

юридическая помощь гражданам


юридическая помощь бизнесу


- Грамотно и профессионально, по-деловому, без пиара и заносчивости, компетентно и индивидуально. Юридические услуги и результат. ...


- Знать свою работу и уметь отстаивать права своего Клиента - это то, чем руководствуется адвокат Светлана Приймак в своей деятельности. ...


Відгуки про юриста
отзывы об светлане приймак
   Спасибо Светочке за помощь в решении моей проблемы.
   Мне необходимо было в краткие сроки собрать все документы для покупки квартиры и потом ее оперативно зарегистрировать.
Акції на юридичні послуги

Скидки на юридические услуги


-

орнамент


Більше загальних статтей

-

Більше сімейних статтей

-

Більше судової практики

-

Більше консультацій



-

-
Випадкове на сайті юриста

-
Звернення до адвоката


Тема звернення:

Ваше ім'я:




Текст Вашого звернення:
(викладіть суть Вашого звернення до юриста)



Контактний телефон: Контактний Email: