• отзыв почему стоит выбрать адвоката приймак
  • статья адвоката по наследству
  • видео-отзыв по делу об установлении юридического факта
  • отзыв про адвоката по банковскому спору
  • отзыв об адвокате светлане михайловне приймак
  • адвокат помогла с решением земельного вопроса
  • обращение к оппонентам
  • отзыв про юриста по наследственному делу
  • скидку на юридические услуги адвоката
  • отзыв об адвокате по наследственному делу
  • отзыв об семейном адвокате по делу об уменьшении размера алиментов
  • отзыв об адвокате светлане приймак по кредитному спору
  • статьи и публикации частного адвоката
  • благодарность адвокату в виде отзыва Клиента
номер телефона адвоката

Розділ майна подружжя у вигляді цінних паперів товариства

Статті на сайті

    

     За загальним правилом при розподілі майна подружжя ані чоловік, ані жінка не зможе претендувати на частку статутного капіталу товариства, але може, наприклад, отримати частину його акцій або грошову компенсацію тощо.

      Так, стаття 190 Цивільного Кодексу України дає визначення майну. Відповідно до закону, до майна може належати як одна-єдина річ, так і сукупність декількох предметів. До майна можуть належати не тільки матеріальні об'єкти, а й нематеріальні - різні права, інтелектуальна власність і так далі. Отже, подружжя при розлученні повинно потурбуватися не тільки розділом речей, але і розподілом прав. Обов'язки, до речі, теж підлягають поділу - звичайно, якщо були придбані під час шлюбу.


Більшість позовів про розділ майна стосується розділу дорогих речей

Розділ майна подружжя у вигляді цінних паперів товариства

      Втім, порівняно небагато пар вимагає розділити майнові права та обов'язки. Якщо звернути увагу на статистику, то стає ясно, що більшість позовів про розділ майна стосуються розділу дорогих, які потребують державної реєстрації, речей - автомобілів, нерухомості, земельних ділянок. При цьому позовів про розділ майнових прав досить мало.

      Однак це не означає, що подібних позовів взагалі немає. Візьмемо для прикладу досить поширену ситуацію: чоловік є учасником господарського товариства, дружина взагалі не працює. При розлученні дружина вимагає половину частки чоловіка у статутному капіталі товариства. За її словами чоловік вже перебував у шлюбі, коли вклав кошти в капітал підприємства. Так як кошти були загальними, то вона за загальним правилом має право отримати половину. Проте, суди переважно відмовляють у задоволенні подібних позовів. Це цілком логічно: як тільки кошти були передані в статутний капітал товариства, вони стали власністю товариства. Така ситуація виходить за рамки, окреслені Сімейним кодексом. Дружина не перебуває в складі членів суспільства, значить не може претендувати на частину його капіталів.

      При цьому, дружина все одно може претендувати на частину майнових прав, що належать чоловіку - тільки вимагати потрібно не частку статутного капіталу і вже точно не частину прав учасника товариства, а частини капіталу, існуючого у вигляді акцій, або інших цінних паперів. При цьому малоймовірно, що суд погодиться розділити частки подружжя: для початку було б правильно вимагати визнання паперів об'єктом спільного володіння. Проте, слід звернутись до адвоката та попередньо отримати юридичну консультацію з цього приводу. Оскільки, навіть Верховний Суд України роз'яснює, що якщо цінні папери було куплено на спільні кошти подружжя, то подружжя стає спільними власниками зазначених паперів. Порядок володіння спільною власністю можна визначити у відповідній угоді ..

      Таким чином, дружина не може претендувати на право учасника товариства, так само як не може вимагати частину від частки чоловіка у статутному капіталі товариства. Однак вона може вимагати, щоб її визнали спільним з чоловіком власником деякої кількості емітентів прав. На даний момент не існує законів і норм, що регулюють ситуацію, пов'язану з передачею корпоративних прав в результаті розділу майна. Зважаючи на це і суди, і самі підприємства намагаються уникати виникнення подібних ситуацій. Проте й тут також не все так однозначно.


      Цікаво, що по сьогоднішній день не існує сталої судової практики з цього питання. За малий проміжок часу (причому одна й та сама палата Верховного Суду) висловила дві абсолютно суперечливі позиції з приводу того, що під час поділу спільного майна подружжя підлягає виплаті одному із них іншим (учасником товариства): половина вартості внеску до статутного капіталу товариства чи половина вартості частки у статутному капіталі товариства. Мове йде про Постанову Верховного Суду від 07 травня 2019 року у справі № 490/1408/15-ц та Постанову Верховного Суду від 08 травня 2019 року у справі № 683/886/16-ц. У першому випадку суд констатує: "... якщо один з подружжя є учасником господарського товариства і вносить до його статутного капіталу майно, придбане за рахунок спільних коштів подружжя, то таке майно переходить у власність цього підприємства, а в іншого з подружжя право власності на майно (тобто речове право) трансформується в право вимоги (зобов`язальне право), сутність якого полягає у праві вимоги виплати половини вартості внесеного майна в разі поділу майна подружжя або право вимоги половини отриманого доходу від діяльності підприємства", а у другому: "...вклади, внесені під час перебування у шлюбі одним з подружжя, який є учасником господарського товариства, до статутного капіталу цього товариства за рахунок спільних коштів подружжя, стають власністю цього товариства, а право іншого з подружжя на спільне майно трансформується в інший об'єкт - право вимоги на виплату частини вартості частки учасника у статутному капіталі товариства".

      З вищесказаного можна зробити однозначний висновок: не варто поспішати виступати з вимогами, слід замовити послуги сімейного юриста та розібратись детальніше зі своїми правами. Так як питання передачі частини прав одного з подружжя іншому не регулюється законодавством в належній мірі, то легко можна допуститись непоправної помилки.
      Звісно, у питаннях, пов'язаних з розділом майнових прав, я раджу звертатися за допомогою до досвідченого юриста, навіть, якщо питання нескладне та однозначне. Тільки після докладного аналізу ситуації можна вживати будь-які юридично-значимі дії, особливо, якщо це питання пов'язано із розподілом "складного" майна подружжя.





Інші статті юриста:

Більше статей

юридическая помощь гражданам


юридическая помощь бизнесу


- Грамотно и профессионально, по-деловому, без пиара и заносчивости, компетентно и индивидуально. Юридические услуги и результат. ...


- Знать свою работу и уметь отстаивать права своего Клиента - это то, чем руководствуется адвокат Светлана Приймак в своей деятельности. ...


Відгуки про юриста
отзывы об светлане приймак
   Спасибо Вам большое за бесплатную помощь, Светлана Михайловна. Ответили на все мои вопросы, теперь буду действовать так, как вы мне подсказали. А документы доверю вам.
   Подскажите, когда лучше с вами встретиться.
   Светлана Васильевна
Акції на юридичні послуги

Скидки на юридические услуги


-

орнамент


Більше загальних статтей

-

Більше сімейних статтей

-

Більше судової практики

-

Більше консультацій



-

-
Випадкове на сайті юриста

-
Звернення до адвоката


Тема звернення:

Ваше ім'я:




Текст Вашого звернення:
(викладіть суть Вашого звернення до юриста)



Контактний телефон: Контактний Email: